zamknąć

Mapa nawigacji

Pobierz nasze dobre praktyki
Interaktywna nawigacja to narzędzie wykraczające poza standardową nawigację zintegrowanych treści (dostępną w górnej belce raportu). Nowe podejście pozwalana na poruszanie się w dwóch dodatkowych wymiarach biznesu Grupy PZU, tj.:
  • strategii (ubezpieczenia, zdrowie, inwestycje, finanse);
  • zrównoważonego rozwoju (sprzedaż, pracownicy, zaangażowanie społeczne, środowisko naturalne i etyka).
Wyżej wymienione obszary zostały dodatkowo uzupełnione o powiązane wskaźniki GRI, w ramach każdego wybranego zagadnienia.
Grupa PZU

Lista GRI

Lista GRI

Oferta produktowa odpowiedzią na wyzwania klimatyczne

PZU Raport Roczny 2021 > Oferta produktowa odpowiedzią na wyzwania klimatyczne
Facebook Twitter All
Ubezpieczenia
Zdrowie
Inwestycje
Bankowość
Najlepsze Praktyki
Polityka
Covid-19
Zintegrowana Nawigacja

Obszar ryzyka: Ryzyka klimatyczne związane z transformacją portfela ubezpieczeniowego

Podejście do zarządzania: Grupa PZU podejmuje działania wspierające politykę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych m.in. przez rozwój oferty ubezpieczeniowej dla instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Grupa PZU inwestuje w projekty zwiększające udział zielonej energii w miksie enerketycznym kraju. Grupa PZU wspiera także działania na rzecz wzrostu elektryfikacji w transporcie.

Kluczowe polityki: Strategia ESG „Rozwój w równowadze”, Polityka zrównoważonego inwestowania

Grupa PZU ma świadomość tego, że usługi ubezpieczeniowe oraz działalność bankowa i inwestycyjna to obszary, w których decyzje spółek Grupy mogą oddziaływać na zachowania klientów, a w konsekwencji na ich stosunek do środowiska naturalnego, wagi poszanowania praw człowieka czy etycznego prowadzenia biznesu.

Biorąc pod uwagę różne scenariusze i kierunki zmian klimatu, oferta produktowa oraz działania grupy są wielokierunkowe. Z jednej strony koncentrują się na przyczynieniu się do zapobiegania zmianom klimatu, czyli koncentrują się na wspieraniu gospodarki w jej wysiłkach transformacyjnych i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Dlatego ważną częścią zobowiązań Strategii ESG jest rozwój oferty produktowej wspierającej transformację energetyczną kraju. Z drugiej strony, działalność Grupy przyczynia się do adaptacji do zmian klimatu, czyli budowania odporności kraju na zmiany klimatu

Niemniej prowadzona przez Grupę PZU działalność ubezpieczeniowa nakierowana jest na zapewnienie produktów ubezpieczeniowych dostosowanych do potrzeb klientów indywidualnych i korporacyjnych w różnych sektorach gospodarki. Najwyższym priorytetem jest odpowiedź na aktualne potrzeby polskiego rynku i gospodarki w zgodzie z krajowymi i unijnymi regulacjami (m.in. poszanowania zasad uczciwej konkurencji i współpracy wyłącznie z klientami biznesowymi, których działalność, według wiedzy PZU, jest zgodna z prawem). Kompleksowość potrzeb, a co za tym idzie – oferty sprawia, że PZU zapewnia ochronę ubezpieczeniową również podmiotom z sektora wydobywczego i energetycznego. Klienci z tej grupy, poza tradycyjną działalnością operacyjną wykorzystującą węgiel i inne paliwa kopalne, rozwijają też działania w obszarze energetyki ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo Grupa PZU jest świadoma, że proces transformacji polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjności będzie wymagał zaangażowania i inwestycji ze strony podmiotów obecnie działających w sektorze energetycznym. Aby ta transformacja dokonała się w sposób uporządkowany, potrzebna jest dostępność produktów finansowych, w tym finansowania oraz ubezpieczeń dla podmiotów tego sektora.

Działania Grupy PZU przeciwdziałające ryzykom klimatycznym i środowiskowym: ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

Adaptacja do zmian klimatycznych i przeciwdziałanie ryzykom środowiskowym: lepsze zrozumienie czynników ryzyka

Adaptacja do zmian klimatycznych i przeciwdziałające ryzykom środowiskowym: dostosowanie oferty produktowej do czynników ryzyka

Adaptacja do zmian klimatycznych i przeciwdziałające ryzykom środowiskowym: innowacje zabezpieczeniem na przyszłość